Sınırsız veri kaynağı ve veri artışını nasıl yönetiyoruz?

İyi bir analitik servisi edinmek yeterli midir? Ya da iyi bir analitik servisin “iyi” olmasının ölçütü nedir? Buradaki iyi kavramının önemli faktörlerinden biri olan, “Ölçeklenebilirlik(Scalability)” kavramından bahsetmekte fayda var.

İyi bir analitik servisinin vadettiği en önemli çıktıyı sorgulayacak olursak eğer; yönetici seviyesinde nihai bir karar verilmesinde büyük bir rol oynadığı cevabını verebiliriz. Peki verilen bu nihai kararların amacı nedir? En basit yaklaşımla büyümek! İşletmenin büyümesi demek, her gün ürettiği verilerin büyümesi demek ve bu verilerin yorumlanması konusunda en büyük yardımcımız: İş zekası analitik çözümleri. Emin olunması gereken şey ise bu çözümün size vadettiği şeyi gerçekleştirirken acaba kendisi de bu büyümeye ayak uydurabilecek mi? Yoksa sizi yarı yolda mı bırakacak? E peki böyle bir durumda yeni bir yatırım yapmak da işletme için yeni bir maliyet anlamına gelmez mi? Geniş bir perspektiften bakıldığında Ölçeklenebilirlik kavramının uzun vadedeki önemi inkar edilemez.

Peki IQBender olarak bizim iddiamız nedir “Ölçeklenebilirlik” konusunda? Biz bu konuyu iki yaklaşımla ele aldık ve bu zamana kadar aldığımız geri dönüşler bu yaklaşımlarımızı doğrular nitelikte.
Birinci yaklaşımımız; güçlü altyapısı olan bir ara katman oluşturmak. “Elasticube” olarak adlandırdığımız bu ara katman çoğu iş zekası çözümüne kıyasla daha iyi ölçeklenebilir ve bunu performans kaybı yaşatmadan gerçekleştirir. Bunun en büyük sebebi de geliştirilmiş olan In-chip teknolojisi. In-memory çalışan katmanlar normal katmanlardan 10 kat hızlı cevap verme süresine sahiptir. Geliştirilmiş olan In-chip teknolojisi ise In-memory teknolojisinden 10 kat daha hızlı çalışmaktadır. Basit bir matematik ile normal teknolojilerden 100 kat daha hızlı. Böyle bir teknolojiyi arkamıza alıp iddialı olmamak elde değil. Tescilli In-Chip® teknolojisini kullanarak, ElastiCube'ün veri hazırlama yetenekleri ile birleştiğinde, ne boyutta olursa olsun yeni veri kaynaklarını hızla ekleyebilir ve birkaç kolay adımla kolayca mash-up fonksiyonalitesini gerçekleştirebilirsiniz. Tek bir makine üzerinde birkaç milyon satır veriyi çalıştırabilirsiniz.

Bu kadar geniş fonksiyonaliteye sahip ara katman ve teknoloji bize yine de yeterli gelmedi ve her şeyi “Ölçeklenebilirlik” deyince akla ilk gelen “bulut bilişim” altyapısında barındırdık. Bu sayede sınırsız ölçeklenebilir bir altyapı ve ara katmanla ihtiyacınız olabilecek her şeye karşı hazırlıklı hale gelebilmek ve uzun vadeli iş ortağınız olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

IQBender ve sunduğu çözümler ilgili daha fazla bilgi içi diğer bloglarımıza da göz atabilirsiniz. Bize ulaşmak isterseniz mail adresimiz…
info@iqbender.com

Please follow & like this content

LinkedIn
Facebook
Google+
http://www.iqbender.com/sinirsiz-veri-kaynagi-ve-veri-artisini-nasil-yonetiyoruz">
Twitter
Follow by Email

Leave a Comment